Pečená jablka s ovesnými vločkami a zkaramelizovanými ořechy

Doba přípravy: Do 1 hodiny
Počet porcí: 4
Pečená jablka s ovesnými vločkami a zkaramelizovanými ořechy  Foto: Pečená jablka s ovesnými vločkami a zkaramelizovanými ořechy Foto: Pradobroty.cz

Připravte báječný dezert z domácích zásob. Královsky tak pohostíte třeba nečekanou návštěvu, mlsné děti nebo si tahle skvělá jablíčka připravte o víkendu jako dekadentní snídani.

Suroviny
  • ořechy (vlašské nebo lískové) 50 g
  • máslo do karamelu 10 g
  • máslo na obalování 50 g
  • ovesné vločky Emco jemné 50 g
  • mletá skořice 1 lžička
  • střední jablka 4 ks
  • hotový slaný karamel k podávání (nemusí být)
Postup
1

Ořechy si nahrubo nasekejte nebo namelte v mixéru. Ideální velikost je stejná jako velikost použitých ovesných vloček.

2

Cukr nasypte na pánvičku a postavte na střední plamen, nemíchejte vařečkou ani lžící, nechte postupně rozpustit. Když je cukr rozpuštěný, můžete začít míchat lžící nebo vařečkou a kontrolovat barvu. Ideální je nechat cukr změnit barvu na jantarovou (hnědá už může být hořká a nemusí všem chutnat). V tuhle chvíli přidejte 10 g másla a nechte zcela rozpustit do karamelu (pozor směs bude prskat). Pak přisypte ořechy a asi minutu na mírném plameni opékejte s karamelem tak, aby se všechny ořechy obalily v karamelu. Nakonec stáhněte z ohně a přisypte vločky se skořicí a rozmíchejte se zbytkem.

3

Troubu rozpalte na 180 °C (horkovzduch na 160 °C).

4

Jablka pečlivě oloupejte a odstraňte jádřinec. Mělo by to jít menší lžičkou s ostrými hranami nebo vykrajovátkem na meloun (vypadá jako miniaturní kopečkovač na zmrzlinu). Spodní část jablka můžete nechat, ale pokud ji odstraníte také, nevadí.

5

Máslo rozpusťte. Jablka po jednom v másle namočte ze všech stran a pak obalte v karamelové směsi. Obalená jablka postavte do pekáčku, vnitřky zaplňte vločkovou směsí a zbytek (co se nevejde do jablek) nasypte kolem ovoce. Zbylé máslo nalijte do středu jablek.

6

Vložte do trouby a pečte 30–40 minut do změknutí jablek.

7

Podávejte vlahé, zasypané přebývající drobenkou a pro fajnšmekry přidejte lžičku slaného karamelu.

Pečená jablka s ovesnými vločkami a zkaramelizovanými ořechy  Foto: Pečená jablka s ovesnými vločkami a zkaramelizovanými ořechy; foto: Pradobroty.cz

Uložit