14 lahůdkových receptů z jater

14 lahůdkových receptů z jater  Foto: 14 lahůdkových receptů z jater Foto: Thinkstock

Játra jsou surovinou s nezaměnitelnou chutí a strukturou. Ať už použijete k vaření vepřová, telecí či drůbeží, s našimi recepty z nich dokážete připravit skutečnou lahůdku.

Játra, ať už jatečních zvířat, nebo drůbeže, vždycky patřila k populárním kuchyňským přísadám. Pokud se někde setkáte s námitkou, že jde o „chemickou čistírnu“ těla, v níž se odfiltrované škodlivé látky ukládají, uklidněte se – játra je skladovat neumí.

Co naopak uchovávat umí, je spousta pro náš organismus cenných látek, především vitaminů. Jsou to vitaminy A, D, E, K, B12 a kyselina listová, dále pak minerály, jako je měď a železo. Ty jsou svým způsobem také nástroji pomáhajícími tělu zbavovat se toxinů – tělo je prostě chytře vymyšlená mašinka... A samozřejmě jsou to i látky, které řadí játra k takzvaným superpotravinám.

To platí obecně o všech druzích jater. Je jasné, že z čím zdravějšího, respektive lépe chovaného zvířete játra pocházejí, tím budou lepší. Je-li to možné, zkuste je získat od bio chovatelů nebo z takzvaných volných chovů. Projeví se to nejen na obsahu cenných látek (obsah zdravých omega-3 mastných kyselin je v játrech u takto chovaných zvířat dva- až čtyřikrát vyšší), ale i na chuti. A o tu nám jde především.

Játra, hlavně hovězí a vepřová, jsou v naší kuchyni nejznámější v několika tradičních úpravách, zejména dušená, restovaná „na cibulce“, v domácích i průmyslově vyráběných paštikách či obalená a osmažená jako řízek. Lahůdkou jsou játra telecí, krůtí a samozřejmě husí a kachní.

Vybrali jsme pro vás hned 14 zajímavých receptů, v kterých hrají játra hlavní roli:

Recept

Játra po benátsku Foto:

Játra po benátsku

K přípravě téhle pochoutky se naprosto nejlépe hodí jatýrka telecí nebo jehněčí. Ta bohužel nejsou ani zdaleka běžnou součástí zdejšího řeznického sortimentu, ovšem...

Recept

Kuřecí játra na majoránce  Foto:

Kuřecí játra na majoránce

Játra jsou druh masa, ke kterému mnoho lidí chová jisté předsudky, většinou způsobené zážitky ze školních jídelen. Ale je to škoda. Zajímavá struktura a nevšední chuť...

Recept

Játrová paštika s marinovanými švestkami  Foto:

Játrová paštika s marinovanými švestkami

Dobrá paštika namazaná na plátku čerstvého chleba může být výjimečným kulinárním zážitkem. Zvlášť pokud si ji vyrobíte doma, to je pak úplně jiný požitek. Máme pro vás...

Recept

Krůtí bujon s játrovými knedlíčky Foto:

Krůtí bujon s játrovými knedlíčky

Není nad poctivý vývar! To ví samozřejmě i šéf Zdeněk a my vám přinášíme jeho skvělý recept na krůtí bujon s játrovými knedlíčky.

Recept

Kuřecí játra tandoori s koriandrovou rýží a okurkovým salátem Foto:

Kuřecí játra tandoori s koriandrovou rýží a okurkovým salátem

Indická kuchyně je rychlá, zdravá a i u nás velmi oblíbená. Základ tohoto receptu tvoří játra, která jsou došperkovaná lahodnou omáčkou, salátkem a kmínovým jogurtem.

Recept

Pikantní kuřecí játra Foto:

Pikantní kuřecí játra

Recept na úžasně chutná játra je velmi jednoduchý: ostrá sladko-kyselá omáčka, hodně česneku a uzená paprika. Nedělejte játra příliš dlouho – ztvrdnou a ztratí chuť.

Recept

Krůtí játra se zeleninou Foto:

Krůtí játra se zeleninou

Toto je ideální recept pro celou rodinu. Zelenina přidá játrům chuť a hlavně veselejší barvy.

Recept

Krůtí paštika s whisky a šalvějí Foto:

Krůtí paštika s whisky a šalvějí

Rafinovaný dárek pro vašeho milého nebo milou. Touhle luxusní paštikou ale určitě nepohrdne ani kamarádka nebo mlsná babička. Každopádně si jednu nechte pro sebe, protože...

Recept

Telecí játra s jablky Foto:

Telecí játra s jablky

Telecí játra jsou delikátní surovina, která si zaslouží patřičnou péči. To ovšem neznamená, že jejich příprava je náročná, nejvíc jim totiž sluší minutková úprava, aby si...

Recept

Staročeský kaldoun  Foto:

Staročeský kaldoun

Klasická česká, lehce zahuštěná polévka z drůbežích drobů je dokonalý životabudič, který se v době, kdy jarní únava vrcholí, určitě hodí.

Recept

Kuřecí terina Foto:

Kuřecí terina

Tuhle kuřecí paštiku můžete připravit i bez krusty z listového těsta. Je skvělá jako lehký oběd se salátkem.

Recept

Špíz z kuřecích jater se slaninou Foto:

Špíz z kuřecích jater se slaninou

Kuřecí játra, slanina, zelenina, olej, vše napíchat na špejli a šup s tím na gril. Šéf Zdeněk Pohlreich prostě ví, jak na to. V jednoduchosti je krása!

Recept

Pečená kuřecí játra s rukolou a lískovými oříšky  Foto:

Pečená kuřecí játra s rukolou a lískovými oříšky

V hlavní roli dnešního pokrmu hrají kromě kuřecích jater lískové oříšky, které dodávají tělu velké množství energie a to i přesto, že neobsahují téměř žádné sacharidy.

Recept

Janina kachní paštika Foto:

Janina kachní paštika

Připravit si doma paštiku je možná trochu náročnější, ale ten výsledek... ten tedy stojí za to!
Připravila Klára Michalová a Jitka Rákosníková